Poradnia nieczynna do odwołania.
ALKOHOL A DIETA
Dodano: 2014-06-22

Za nami kolejny długi weekend, a więc dobra okazja do rozerwania się przy dobrym jedzeniu zakrapianym piwem czy winem.

Dla osób przyzwyczajonych do regularnego spożywania sporych ilości alkoholu, czyli powyżej jednego piwa, jednego drinka czy lampki wina dziennie, nagłe ograniczenie tego nawyku zazwyczaj sprawia problem. Często trudno jest odmówić innym, ale też pokonać własną ochotę na kolejną porcje alkoholu. Jednak warto pamiętać, że poza szkodliwym wpływem procentów na nasze zdrowie, napoje tego typu wnoszą do naszej codziennej diety spore ilości kalorii:

1 drink (50 ml wódki, whisky lub ginu + szklanka słodkiego napoju typu cola, tonik) = 200 kcal

1 kieliszek wódki (30 ml) = 60 kcal

1 piwo jasne (500 ml) = 240 kcal

1 piwo typu Porter (500 ml) = 340 kcal

1 piwo smakowe typu Karmi, Desperados (400 ml) = 200-224 kcal

1 porcja wina, czyli ponad pół kieliszka (150 ml – ponad pół szklanki) = 100-150 kcal

1 kieliszek nalewki (50 ml) = ok. 77 kcal

1 kieliszek martini (100 ml) = 79 kcal

 

Dla porównania, dieta 30-letniego mężczyzny, ważącego ok. 70 kg, mającego lekką pracę) wynosi ok. 2500 kcal. Kolacja dla takiej osoby powinna składać się z ok. 500 kcal i być ostatnim posiłkiem w ciągu dnia. Jeżeli jednak „do wieczornego meczu” wypije 3 piwa, dokłada sobie ok. 750 kcal dodatkowej energii w postaci zupełnie pustych kalorii. Impreza u znajomych i 4 drinki, to ok. 800 kcal.

30-letnia kobieta ważąca ok. 60 kg ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 1900 kcal. Nie trudno więc wyliczyć, że wypijając 2 piwa smakowe dokłada sobie 500 kcal, czyli więcej, niż powinna wynosić cała jej kolacja.

Podane tu ilości dotyczą kalorii dostarczonych wyłącznie z alkoholem. W trakcie spotkań towarzyskich spożywamy jednak zazwyczaj przekąski słone i słodkie, deski serów do wina, kiełbasy z grilla lub ogniska. Przeliczając na kalorie:

1 garść chipsów = ok. 100 kcal

25 paluszków = ok. 100 kcal

5 krakersów = 123 kcal

1 garść orzeszków w skorupce = 155 kcal

1 garść orzeszków ziemnych w miodzie = 250 kcal

1/8 sera camembert = 43 kcal

1 plasterek sera cambozola = 85 kcal

1 plaster sera żółtego = ok. 80 kcal

1 kromka bagietki z masłem czosnkowym = 64 kcal

 

Zatem wypijając 2 kieliszki wina i podjadając do nich 3 kawałki sera i 3 kromki bagietki oraz 5 krakersów, zapewniamy sobie dostawę co najmniej 700 kcal. Jeżeli taki tryb życia staje się dla nas regułą i dodatkiem do i tak nie najlepszej diety, powinna zapalić się lampka kontrolna – pora coś zmienić!

 

Bez różnicy, czy postanowiłeś zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o zdrowie, czy starasz się zgubić kilka kilogramów, zacznij bacznie przyglądać się spożywanemu alkoholowi oraz towarzyszącym im napojom i jedzeniu:

  • wybieraj wino półwytrawne lub wytrawne, a nie słodkie,
  • wino możesz rozcieńczać wodą (białe – najlepiej lekko gazowaną i schłodzoną),
  • unikaj piw ze zwiększoną zawartością alkoholu,
  • whisky pij z lodem, a jeżeli chcesz zrobić drinka – wybierz colę „zero” – pamiętaj jednak, że nie jest zalecane jej picie w dużych ilościach, ze względu na zawartość substancji słodzących i innych chemicznych dodatków,
  • drinki z wódki pij z sokami 100%, a nie gazowanymi napojami,
  • nie staraj się dotrzymywać tempa pozostałym osobom – pij swoim rytmem, małymi łyczkami, a w międzyczasie popijaj wodę mineralną (najlepiej z cytryną),
  • przekąski ustaw daleko od siebie i nie nakładaj ich sobie w większej ilości na talerz – konieczność pójścia po każdego paluszka trochę ograniczy Twój odruch jedzenia,
  • w dniach po imprezie staraj się trochę ograniczyć swój jadłospis, żeby wyrównać nadmiar spożytych kalorii,
  • unikaj myślenia „skoro już wypiłem trochę, mogę wypić więcej i nie będzie różnicy” – każdą kolejną porcję alkoholu dobrze przemyśl, może nie warto?
  • nie usprawiedliwiaj się twierdzeniem, że to wyjątkowo, tylko dzisiaj, rzadko piję, nie wiadomo, kiedy nadarzy się kolejna okazja – zaznaczaj w kalendarzu dni, w których spożywałeś/-aś alkohol, podlicz je i wracaj do zapisków przed każdą imprezą.

                 

 


« Powrót do listy artykułów